November 26, 2014
Your 2015 Les Prix D’Angouleme Category Selections
The Angouleme Festival
has announced its various category selections eligible for its prizes at the 2015 festival, beginning in late January. There are four categories: La Sélection officielle (books of the year), La Sélection Patrimoine (historical/archival), La Sélection Jeunesse (books aimed at young people), and La Sélection Polar (crime/detective).
There were a ton of artists familiar to North American English-language audiences on this list including Chris Ware, Gilbert Hernandez, Jillian Tamaki, Mariko Tamaki, Charles Burns, Joe Hill, Gabriel Rodriguez, Ed Brubaker, Michael Lark, Greg Rucka, Luke Pearson, Tom Gauld, Lynda Barry, Fiona Staples, Brian K. Vaughan, Neal Adams, Frank Miller, Dennis O'Neil and a ton more I'm likely missing because I only have eyes for Turkey today. That's not getting into French-language and manga artists with whom North Americans are familiar through translation. That makes for a very friendly to North American comics readers selections list in a year with a US festival president (Bill Watterson).
Congratulations to all those receiving this honor, and good luck in the final tally.
*****
La Sélection officielle
*
L'arabe du futur Vol. 1, Riad Sattouf (Allary)
*
Autel California: Face A- Treat me nice, Nine Antico (L'Association)
*
Barthélémy: l'enfant sans age, Simon Roussin (Cornélius)
*
Beta... Civilisations Vol. 1, Jens Harder (Actes Sud -- L'An 2)
*
Blast Volume Four: Pourvu que les bouddhistes se trompent, Manu Larcenet (Dargaud)
*
Building stories, Chris Ware (Delcourt)
*
Calavera, Charles Burns (Cornélius)
*
Cet été-là, Mariko Tamaki et Jillian Tamaki (Rue de Sèvres)
*
Le chef de Nobunaga Vol. 4, Takurô Kajikawa et Mitsuru Nishimura (Komikku)
*
L'enfer en bouteille, Suehiro Maruo (Casterman)
*
Hommes à la mer, Riff Reb's (Soleil)
*
Julio, Gilbert Hernandez (Atrabile)
*
K.O à Tel-Aviv Vol. 2, Asaf Hanuka (Steinkis)
*
Lastman Vol. 6, Balak, Mickaël Sanlaville et Bastien Vivès (Casterman)
*
Little tulip, François Boucq et Jérôme Charyn (Le Lombard)
*
Locke & Key Volume Six: Alpha et Oméga, Gabriel Rodriguez et Joe Hill (Milady)
*
Love in vain, Mezzo et Jean-Michel Dupont (Glénat)
*
Lune l'envers, Blutch (Dargaud)
*
Magasin général Volume Nine: Notre-Dame-des-Lacs, Régis Loisel, Jean-Louis Tripp (Casterman)
*
Max Winson Volume One: La tyrannie, Jérémie Moreau (Delcourt)
*
Mes cent démons !, Lynda Barry (Çà et là )
*
Moderne Olympia, Catherine Meurisse (Futuropolis -- Musée d'Orsay)
*
Un océan d'amour, Grégory Panaccione et Wilfrid Lupano (Delcourt)
*
L'or et le sang Volume Four: Khalil, Merwan, Fabien Bedouel, Maurin Defrance et Fabien Nury (Glénat)
*
Panthère, Brecht Evens (Actes Sud BD)
*
Que la bête fleurisse, Donatien Mary (Cornélius)
*
Saga Vol. 3, Fiona Staples et Brian K. Vaughan (Urban comics)
*
Sukkwan island, Ugo Bienvenu (Denoël Graphic)
*
Sunny Vol. 1, Taiyô Matsumoto (Kana)
*
Ulysse, les chants du retour, Jean Harambat (Actes Sud BD)
*
Vermines Volume One: Le retour de Pénélope, Guillaume Guerse et Marc Pichelin (Les Requins Marteaux)
*
Les vieux fourneaux Volume One: Ceux qui restent, Paul Cauuet et Wilfrid Lupano (Dargaud)
*
Voir des baleines, Javier de Isusi (Rackham)
*
Vous êtes tous jaloux de mon jetpack, Tom Gauld (éditions 2024)
*
Yekini, le roi des arènes, Lisa Lugrin et Clément Xavier (éditions Flblb)
*****
La Sélection Patrimoine
*
Pogo Vol. 1, Walt Kelly (Akileos)
*
San Mao, le petit vagabond, Zhang Leping (Fei)
*
Sandman Vol. 4, Neil Gaiman et Collectif (Urban Comics)
*
Sex & Fury, Bonten Tarô (Le Lézard noir)
*
Gilles la jungle, Claude Cloutier (La Pastèque)
*
Green Lantern & Green Arrow, Neal Adams et Dennis O'Neil (Urban Comics)
*
Histoire de la Sainte-Russie, Gustave Doré (Editions 2024)
*
La malédiction de Rascar Capac Vol. 1, Hergé et Philippe Goddin (Casterman)
*
Capitaine Albator Intégrale, Leiji Matsumoto (Kana)
*
Daredevil par Frank Miller, Frank Miller, Klaus Janson (Panini)
*****
La Sélection Jeunesse
*
Au pays des lignes, Victor Hussenot (La Joie de Lire)
*
Boule à zéro, Volume Three: Docteur Zita, Ernst et Zidrou (Bamboo)
*
Légendes de la garde, Volume Three: La hache noire, David Petersen (Gallimard)
*
Passe-passe, Dawid et Delphine Cuveele (La Gouttière)
*
Quatre surs, Volume Two: Hortense, Cati Baur et Malika Ferdjoukh (Rue de Sèvres)
*
Les royaumes du Nord Vol. 1, Clément Oubrerie et Stéphane Melchior (Gallimard)
*
Caterina, Volume One: Le gang des chevelus, Alessandro Tota (Dargaud)
*
Emile et Margot, Volume Four: Merci les montres!, Olivier Deloy, Anne Didier et Olivier Muller (BD Kids -- Bayard)
*
Hilda et le chien noir, Luke Pearson (Casterman)
*
Karton, Volume One: Taméus Trognebarde, Uwe Heidschötter et Patrick Wirbeleit (BD Kids -- Bayard)
*
Seven deadly sins Vol. 5, Nabaka Suzuki (Pika)
*
Le temps des mitaines, Anne Montel et Loïc Clément (Didier Jeunesse)
*****
La Sélection Polar
*
Fatale, Max Cabanes et Doug Headline (Dupuis)
*
Gotham Central Vol. 1, Michael Lark, Ed Brubaker et Greg Rucka (Urban Comics)
*
Moi, assassin, Keko et Antonio Altarriba (Denoël Graphic)
*
Petites coupures à Shioguni, Florent Chavouet (Philippe Picquier)
*
Wet Moon Vol. 1, Atsushi Kaneko (Casterman)
*****
*****
posted 5:55 pm PST |
Permalink
Daily Blog Archives
November 2019
October 2019
September 2019
August 2019
July 2019
Full Archives