Tom Spurgeon's Web site of comics news, reviews, interviews and commentary
















May 16, 2013


Missed It: KCR! Comics Awards Throws Focus On Kids Comics; Your 2013 Nominees

image

Here. Sounds good to me. That's certainly an awards niche that was destined to be filled given the leaps and bounds in terms of the waves of product being offered in that area.

The nominees are:

Favorite Graphic Novel (Adventure)
* Legends of Zita The Spacegirl, Ben Hatke (First Second)
* Giants Beware!, Jorge Aguirre and Rafael Rosado (First Second)
* Amulet: Prince of the Elves, Kazu Kibuishi (Graphix)
* Hilda and the Midnight Giant, Luke Pearson (Nobrow Press)
* Cardboard, Doug TenNapel (Graphix)

Favorite Graphic Novel (Humor)
* Lunch Lady and the Picture Day Peril, Jarrett J. Krosoczka (Random House)
* Bird and Squirrel, James Burks (Graphix)
* Mal and Chad: Belly Flop!, Stephen McCranie (Philomel)
* Squish: Captain Disaster, Jennifer L. Holm and Matthew Holm (Random House)
* Dinosaurs in Space, Pranas Naujokaitis (Balloon Toons)

Favorite Graphic Novel (Non-Fiction/Myth)
* Hazardous Tales: Big Bad Ironclad, Nathan Hale (Abrams)
* Hades, George O'Connor (First Second)
* Little White Duck, Na Liu and Andres Vera Martinez (Graphic Universe)
* The Shark King, R. Kikuo Johnson (Toon)
* Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, Joseph Lambert (Hyperion)

Favorite Comic/Novel Hybrid
* Big Nate Goes for Broke, Lincoln Pierce (Harper Collins)
* Diary of a Wimpy Kid: The Third Wheel, Jeff Kinney (Abrams)
* Dragonbreath: When Fairies Go Bad, Ursula Vernon (Random House)
* Captain Underpants and the Terrifying Return of Tippy Tinkletrousers, Dav Pilkey (Scholastic)
* Dork Diaries: Tales of a Not-So-Smart Miss Know-It-All, Rachel Renee Russell (Aladdin)

Favorite Comic Book Series (Licensed)
* Avatar: The Last Airbender: The Promise (Dark Horse)
* Adventure Time (Boom)
* My Little Pony (IDW)
* Garfield (Boom)
* Sonic Universe (Archie)

Favorite Comic Book Series (Original)
* Reed Gunther Volume 2, Shane and Chris Houghton (Image)
* Snarked!, Roger Langridge (IDW)
* Sergio Aragones Funnies (Bongo)
* Super Dinosaur, Robert Kirkman and Jason Howard (Image)
* Road to Oz, Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)

Favorite Cartoonist/Author
* Kazu Kibuishi
* Jennifer and Matthew Holm
* Jeff Smith
* Jeff Kinney
* Ben Hatke

Favorite Webcomic
* Cucumber Quest, Gigi D.G.
* Nemu*Nemu, Aurdra Furuichi and Scott Yoshinaga
* Nedroid Picture Diary, Anthony Clarke
* Ellie on the Planet X, James Anderson
* My Sister, the Freak, Dani Jones

Favorite Comic Book Hero
* Zita the Space Girl
* Lunch Lady
* G-Man
* Spider-Man
* Iron Man

Cutest Comic Character
* Babymouse (Babymouse)
* Super Diaper Baby (Super Diaper Baby)
* Strong Strong (Zita the Spacegirl)
* Fone Bone (Bone)
* Hamisher (Guinea Pig, Pet Shop Private Eye)

Best Hair in Comics
* Lunch Lady (Lunch Lady series)
* Marie (Giants Beware)
* Cowardly Lion (OZ series)
* Hilda (Hilda and the Midnight Giant)
* Maggie (Friends with Boys)

Grossest thing in Comics
* The Big Toe of Drool (FangBone! Third Grade Barbarian)
* Rat tails (Little White Duck)
* Man-Eating Frog Monster (Reed Gunther)

Special Award for Excellence in Drawing Delicious-Looking Food
* Chinese New Year Cooking (Little White Duck)
* Spaghetti Mountain (Mal and Chad: Food Fight!)
* Phantom Ice Cream Truck (Nemu*Nemu)

Winners will be announced June 23.
 
posted 7:50 am PST | Permalink
 

 
Daily Blog Archives
July 2014
June 2014
May 2014
April 2014
March 2014
 
Full Archives