Tom Spurgeon's Web site of comics news, reviews, interviews and commentary
















October 6, 2008


Your 2008 Ignatz Award Winners

image

The 2008 Ignatz Award winners were announced last night in conjunction with the Small Press Expo in Rockville, Maryland. The Ignatzes are a juried-nomination award celebrating creator-driven work of the type that exhibits at the Expo, and are voted on by Expo attendees.

Winners in bold.

*****

image

OUTSTANDING ARTIST
* Warren Craghead, How to Be Everywhere (self-published)
* Lat, Town Boy (First Second Books)
* Jillian Tamaki, Skim (Groundwood Books)
* Laura Park, Do Not Disturb My Waking Dream (self-published)
* Michel Rabagliati, Paul Goes Fishing (Drawn & Quarterly)

*****

image

OUTSTANDING ANTHOLOGY OR COLLECTION
* Inkweed, Chris Wright (Sparkplug Comic Books)
* Little Lulu Vol. 18, John Stanley (Dark Horse)
* Papercutter #7, edited by Greg Means (Tugboat Press)
* Pond Life, John Broadley (PictureBox)
* Windy Corner #2, edited by Austin English (Sparkplug Comic Books)

*****

image

OUTSTANDING GRAPHIC NOVEL
* The Hot Breath of War, Trevor Alixopulos (Sparkplug Comic Books)
* Notes for a War Story, Gipi (First Second Books)
* Paul Goes Fishing, Michel Rabagliati (Drawn & Quarterly)
* Skim, Mariko Tamaki and Jillian Tamaki (Groundwood Books)
* Spent, Joe Matt (Drawn & Quarterly)

*****

image

OUTSTANDING STORY
* "Americus", MK Reed and Jonathan Hill, Papercutter #7 (Tugboat Press)
* "The Candy Rod", Onsmith, Hotwire Comics #2 (Fantagraphics Books)
* "The Galactic Funnels", Dash Shaw, Mome #11 (Fantagraphics Books)
* The Thing About Madeleine, Lilli Carre (self-published)
* "The Urn", Chris Wright, Inkweed (Sparkplug Comic Books)

*****

image

PROMISING NEW TALENT
* Oliver East, Trains Are... Mint (Blank Slate)
* Austin English, Windy Corner #2 (Sparkplug Comic Books)
* Chuck Forsman, Snake Oil #1 (self-published)
* Sarah Glidden, How To Understand Israel in 60 Days or Less (self-published)
* Lars Martinson, Tonoharu (Pliant Press/Top Shelf Productions)

*****

image

OUTSTANDING SERIES
* Eye of the Magnetic Creature, Leslie Stein (self-published)
* Injury, Ted May, Jason Robards, and Jeff Wilson (Buenaventura Press)
* Paul series, Michel Rabagliati (Drawn & Quarterly)
* Reich, Elijah Brubaker (Sparkplug Comic Books)
* Snake Oil, Chuck Forsman (self-published)

*****

image

OUTSTANDING COMIC
* Cryptic Wit #2, Gerald Jablonski (self-published)
* Department of Art, Dunya Jankovic (self-published)
* Lucky Vol. 2 #2, Gabrielle Bell (Drawn & Quarterly)
* Palooka-ville #19, Seth (Drawn & Quarterly)
* Snake Oil #1, Chuck Forsman (self-published)

*****

image

OUTSTANDING MINI-COMIC
* Bluefuzz, Jesse Reklaw
* Dorado Park, Lilli Carre
* How To Understand Israel in 60 Days or Less, Sarah Glidden
* Ochre Eclipse #2, Jonas Madden-Connor
* Swell, Juliacks

*****

image

OUTSTANDING ON-LINE COMIC
* Achewood, Chris Onstad
* Danny Dutch, David King
* Slow Wave, Jesse Reklaw
* Thingpart, Joe Sayers
* Traced, Tracy White

*****

image

DEBUT BOOK
Swallow Me Whole, Nate Powell, Top Shelf

*****

The jury this year was Gabrielle Bell, Farel Dalrymple, Eleanor Davis, John Hankiewicz and Andy Hartzell. I believe Heidi MacDonald hosted.

*****
*****
 
posted 1:30 am PST | Permalink
 

 
Daily Blog Archives
July 2014
June 2014
May 2014
April 2014
March 2014
 
Full Archives