Tom Spurgeon's Web site of comics news, reviews, interviews and commentary
















September 12, 2010


Your 2010 Ignatz Award Winners

image

Winners of the 2010 Ignatz Awards were named last night in a casual ceremony held in conjunction with Small Press Expo (SPX) weekend. They are noted below in bold:

*****

image

OUTSTANDING ARTIST
* Eddie Campbell, Alec: The Years Have Pants (A Life-Sized Omnibus) (Top Shelf Productions)
* Al Columbia, Pim & Francie: The Golden Bear Days (Fantagraphics Books)
* Mike Dawson, Troop 142 (self-published & http://troop142.mikedawsoncomics.com)
* John Pham, Sublife #2 (Fantagraphics Books)
* Sully, The Hipless Boy (Conundrum Press)

*****

image

OUTSTANDING ANTHOLOGY OR COLLECTION
* The Hipless Boy, Sully (Conundrum Press)
* Lemon Styles, David King (Sparkplug Comic Books)
* Masterpiece Comics, R. Sikoryak (Drawn & Quarterly)
* Red Snow, Susumu Katsumata (Drawn & Quarterly)
* Ten Thousand Things to Do, Jesse Reklaw (self-published)

*****

image

OUTSTANDING GRAPHIC NOVEL
* The Complete Jack Survives, Jerry Moriarty (Buentaventura Press)
* Market Day, James Sturm (Drawn & Quarterly)
* Pim & Francie: The Golden Bear Days, Al Columbia (Fantagraphics Books)
* Summit of the Gods Vol. 1, Yumemakura Baku and Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
* Years of the Elephant, Willy Linthout (Fanfare/Ponent Mon)

*****

image

OUTSTANDING STORY
* John Wesley Harding, The Red Monkey Double Happiness Book, Joe Daly (Fantagraphics Books)
* Market Day, James Sturm (Drawn & Quarterly)
* Monsters, Ken Dahl (Secret Acres)
* Turd Place, The Hipless Boy, Sully (Conundrum Press)
* Untitled, Mome Vol. 16, Laura Park (Fantagraphics Books)

*****

image

PROMISING NEW TALENT
* Rina Ayuyang, Whirlwind Wonderland, (Sparkplug Comic Books & Tugboat Press)
* Rami Efal, Never Forget, Never Forgive (Studio Namu)
* Blaise Larmee, Young Lions (self-published)
* Sully, The Hipless Boy (Conundrum Press)
* Matt Wiegle, The Orphan Baiter, Papercutter #13 (Tugboat Press)

*****

image

OUTSTANDING SERIES
* Ganges, Kevin Huizenga (Fantagraphics Books)
* King-Cat Comics & Stories, John Porcellino (self-published)
* Sublife, John Pham (Fantagraphics Books)
* Summit of the Gods, Yumemakura Baku and Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
* Troop 142, Mike Dawson (self-published)

*****

image

OUTSTANDING COMIC
* Blammo #6, Noah Van Sciver (Kilgore Books)
* Eschew #2, Robert Sergel (Sparkplug Comic Books)
* Flesh and Bone, Julia Gfrörer (Sparkplug Comic Books)
* I Want You, Lisa Hanawalt (Buenaventura Press)
* Sublife #2, John Pham (Fantagraphics Books)

*****

image

OUTSTANDING MINI-COMIC
* Don't Drink from the Sea, Lille Carre
* Rambo 3.5, Jim Rugg
* Stories by... Vol. 1, Martin Cendreda
* Troop 142, Mike Dawson
* Water Column #3, Josh Frankel

*****

image

OUTSTANDING ONLINE COMIC
* Callahan Online, John Callahan
* I Think You're Sauceome, Sarah Becan
* The Lesttrygonians, Stephen Gilpin
* Reliable Comics, David King
* Troop 142, Mike Dawson

This year's panel of nominating judges were Anders Nilsen, David Kelly, Rob G, Josh Cotter and Trevor Alixopulos. The awards are voted on by attendees of the Expo. This was the fourteenth presentation of the awards.

*****
*****
 
posted 4:30 pm PST | Permalink
 

 
Daily Blog Archives
December 2014
November 2014
October 2014
September 2014
August 2014
 
Full Archives