Tom Spurgeon's Web site of comics news, reviews, interviews and commentary
















September 8, 2013


Your 2013 Harvey Awards Winners

image

The winners of the 2013 Harvey Awards were announced last night at an awards ceremony held in conjunction with the Baltimore Comic-Con. Saga won a ton of awards, including both best new series and best series. Recent-year awards favorites Blacksad and the Parker IDW series both won an award. The Adventure Time effort at KaBOOM! was recognized with more than one, and Jaime Hernandez won best cartoonist.

Two comic book industry veterans won the affiliated Hero Initiative awards: Paul Levitz the Dick Giordano Humanitarian Award, Sal Buscema the Lifetime Achievement. Buscema resides in that general area of the country, and I don't know that he's done a whole lot of shows recently so several people in attendance at the convention were excited to meet him.

Congratulations to all the nominees and winners, including my pals and peers in the Journalism/history/biography category, won by Robot 6. The Harveys are distinguished by a double general votership process whereby everyone eligible nominates and then everyone eligible votes on the nominees. They are named after the Rushmore-level 20th Century cartoonist Harvey Kurtzman.

Winners in bold.

*****

BEST LETTERER

* Joe Caramagna, Daredevil, Marvel Comics
* Chris Eliopoulos, Cow Boy: A Boy And His Horse, Archaia
* Todd Klein, Fables, DC Comics
* Jack Morelli, Archie, Archie Comics
* Chris Ware, Building Stories, Pantheon

*****

BEST COLORIST

* Laura Allred, FF, Marvel Comics
* Matt Hollingsworth, Hawkeye, Marvel Comics
* Tito Pena, Archie, Archie Comics
* Ed Ryzowski, Gutters, the-gutters.com
* Fiona Staples, Saga, Image Comics

*****

BEST SYNDICATED STRIP OR PANEL

* Cul De Sac, Richard Thompson, Universal Press Syndicate
* Dick Tracy, Joe Staton and Mike Curtis, Tribune Media Services
* Get Fuzzy, Darby Conley, United Feature Syndicate
* Mutts, Patrick McDonnell, King Features
* Pearls Before Swine, Stephen Pastis, United Feature Syndicate

*****

imageBEST ON-LINE COMICS WORK

* Bandette, Paul Tobin and Colleen Coover
* Battlepug, Mike Norton
* The Dreamer, Lora Innes
* Nimona, Noelle Stevenson
* Sheldon, Dave Kellett

*****

BEST AMERICAN EDITION OF FOREIGN MATERIAL

* Abelard, NBM
* Blacksad: A Silent Hell, Dark Horse
* New York Mon Amour, Fantagraphics Books
* Sharaz-De: Tales From The Arabian Nights, Archaia
* Naoki Urasawa's 20th Century Boys Vol. 22, VIZ Media

*****

BEST INKER

* Steve Ellis, Only Living Boy, Bottled Lightning
* Jonathan Glapion, Batman, DC Comics
* Klaus Janson, Captain America, Marvel Comics
* Mark Morales, Avengers Vs. X-Men, Marvel Comics
* Bob Smith, Life With Archie, Archie Comics

*****

BEST NEW SERIES

* Adventure Time, KaBOOM! Studios
* Hawkeye, Marvel Comics
* New Crusaders: Rise Of The Heroes, Red Circle Comics
* Revival, Image Comics
* Saga, Image Comics

*****

MOST PROMISING NEW TALENT

* Jerry Gaylord, Fanboys Vs. Zombies, BOOM! Studios
* Dennis Hopeless, Avengers Arena, Marvel Comics
* Ryan Jampole, Mega Man, Archie Comics
* Mark Mariano, Happyloo, MyPalMark.com
* David Nytra, The Secret Of The Stone Frog, Toon Books

*****

SPECIAL AWARD FOR HUMOR IN COMICS

* Chad Lambert, The Possum At Large 10th Anniversary Craptacular, Old School Comics
* Ryan North, Adventure Time, KaBOOM! Studios
* Dan Parent, Kevin Keller, Archie Comics
* Chris Sparks, Team Cul De Sac: Cartoonists Draw The Line At Parkinson's, Andrews McMeel
* Jim Zub, Skullkickers, Image Comics

*****

imageBEST ORIGINAL GRAPHIC PUBLICATION FOR YOUNGER READERS

* Adventure Time, KaBOOM! Studios
* Amelia Rules: Her Permanent Record, Simon and Schuster
* Cow Boy: A Boy And His Horse, Archaia
* Drama, Scholastic
* Superman Family Adventures, DC Comics
* The Shark King, Toon Books

*****

BEST GRAPHIC ALBUM PREVIOUSLY PUBLISHED

* Alien: The Illustrated Story, Titan Books
* Archie: The Married Life Vol. 2, Archie Comics
* Cursed Pirate Girl Collected Edition: Volume One, Archaia
* Heads Or Tails, Fantagraphics
* King City, Image

*****

BEST ANTHOLOGY

* Dark Horse Presents, various, Dark Horse
* District Comics, Matt Dembicki, Fulcrum Publishing
* Once Upon A Time Machine, Andrew Carl, Dark Horse
* Team Cul De Sac: Cartoonists Draw The Line At Parkinson's, Chris Sparks, Andrews McMeel
* Womanthology: Space, Mariah Huehner, IDW

*****

BEST DOMESTIC REPRINT PROJECT

* Best Of Archie Comics Vol. 2, Archie Comics
* Came The Dawn And Other Stories: The EC Comics Library, Fantagraphics
* Crimes Does Not Pay Archives, Dark Horse Comics
* David Mazzucchelli's Daredevil Born Again: Artist's Edition, IDW
* Pogo: Bona Fide Balderdash Volume Two: Walt Kelly's Pogo, Fantagraphics

*****

BEST COVER ARTIST

* David Aja, Hawkeye, Marvel Comics
* Steve Ellis, Only Living Boy, Bottled Lightning
* Jenny Frison, Revival, Image Comics
* Adam Hughes, Fairest, Vertigo Comics
* Fiona Staples, Saga, Image Comics

*****

BEST BIOGRAPHICAL, HISTORICAL OR JOURNALISTIC PRESENTATION

* Alter Ego Magazine, TwoMorrows Publishing
* Jack Kirby Collector, TwoMorrows Publishing
* Team Cul De Sac: Cartoonists Draw The Line At Parkinson's, Andrews McMeel
* Marvel Comics: The Untold Story, HarperCollins
* Robot 6, Comic Book Resources

*****

imageSPECIAL AWARD FOR EXCELLENCE IN PRESENTATION

* Building Stories, Chris Ware, Pantheon Books
* Cursed Pirate Girl Collected Edition Vol. 1, Jeremy Bastian, Archaia
* David Mazzucchelli's Daredevil Born AGain: Artist's Edition, Scott Dunbier, IDW
* Team Cul De Sac: Cartoonists Draw The Line At Parkinson's, Chris Sparks, Andrews McMeel
* The Art Of Betty And Veronica, Victor Gorelick and Craig Yoe, Archie Comics

*****

BEST GRAPHIC ALBUM ORIGINAL

* Building Stories, Pantheon
* The Carter Family: Don't Forget This Song, Abrams ComicArts
* My Friend Dahmer, Abrams ComicArts
* Richard Stark's Parker: The Score, IDW
* The Underwater Welder, Top Shelf

*****

BEST CONTINUING OR LIMITED SERIES

* Batman, DC Comics
* Daredevil, Marvel Comics
* Hawkeye, Marvel Comics
* Locke and Key, IDW
* Rachel Rising, Abstract Studios
* Saga, Image Comics

*****

BEST WRITER

* Matt Fraction, Hawkeye, Marvel Comics
* Joe Hill, Locke And Key, IDW
* Tim Seeley, Revival, Image Comics
* Scott Snyder, Batman, DC Comics
* Brian K. Vaughan, Saga, Image Comics
* Mark Waid, Daredevil, Marvel Comics

*****

BEST ARTIST

* David Aja, Hawkeye, Marvel Comics
* Greg Capullo, Batman, DC Comics
* Mike Norton, Revival, Image Comics
* Chris Samnee, Daredevil, Marvel Comics
* Fiona Staples, Saga, Image Comics

*****

BEST CARTOONIST

* Jaime Hernandez, Love and Rockets: New Stories, Fantagraphics
* Jeff Lemire, The Underwater Welder, Top Shelf
* Terry Moore, Rachel Rising, Abstract Studios
* Chris Ware, Building Stories, Pantheon
* Adam Withers and Comfort Love, Rainbow In The Dark, uniquescomic.com

*****

BEST SINGLE ISSUE OR STORY

* Batman #12, DC Comics
* Building Stories, Pantheon
* Hawkeye #1, Marvel Comics
* Locke And Key: Grindhouse, IDW
* The Mire, BeckyCloonan.net
* Saga #1, Image Comics
* Tales Designed To Thrizzle #8, Fantagraphics

*****

AFFILIATED AWARDS
Dick Giordano Hero Initiative Humanitarian of the Year Award: Paul Levitz
Hero Initiative Lifetime Achievement Award: Sal Buscema

*****

image

*****
*****
 
posted 3:00 am PST | Permalink
 

 
Daily Blog Archives
July 2014
June 2014
May 2014
April 2014
March 2014
 
Full Archives